HTML

2017.02.01. 12:07 abonyka

Mi az a Nyelvlökéses-nyelés?

Sok szülő meglepődik, mikor gyermekét a fogorvos vagy a fogszabályzó szakorvos logopédushoz küldi, mert helytelen nyelést lát.

Egy jó szakorvos ugyanis elmondja, hogy a fogszabályzó levétele után, a helytelen nyelés miatt, a fogak rövid időn belül visszaállnak a korábbi helytelen pozíciójukba. Így hiábavalóvá válik több év fájdalma, kellemetlensége, a szakorvosnál töltött órák és a ráfordított több tízezer forint is!

A szülők a legjobbat szeretnék a gyermeküknek, valamint a kárba veszett időt és energiát is el akarják kerülni, ezért mielőbb felkeresnek egy logopédust. A legtöbb esetben a logopédusnál hallanak először a nyelvlökéses-nyelésről, melyen joggal csodálkoznak, hiszen a gyermekük tud nyelni és a nyelve is épp, egészséges.

Mit kell tudni a nyelvlökéses-nyelésről?

A nyelvlökéses-nyelés csecsemő- és kisgyermekkorban egy természetes izomműködés. Előfordulása az életkor előrehaladtával csökken, és kb. 5 éves korra megszűnik. Ha azonban a nyelvlökéses nyelés a vegyes fogazat kialakulása után is fennáll, már kórosnak tekinthető.

A nyelvlökéses nyelés során a nyelv helytelenül a fogakhoz támaszkodik és gyakran a két fogsor, ill. az ajkak közé csúszva láthatóvá is válik. A nyeléshez szükséges vákuum létrehozásához pedig az arc, ajak és nyak bizonyos izmai túlságosan megfeszülnek, míg mások alul működnek. Mindezek együttes hatására harapási és fognövekedési rendellenességek, valamint beszédhiba alakulhat ki és az arc is asszimetrikussá válik.

A probléma megértéséhez fontos tudni, hogy egy nap leforgása alatt akár 1000-2000 alkalommal is nyelünk. Az elülső fogak elmozdulásához mindössze 1,7 grammnyi nyomóerő is elegendő, ehhez képest az alsó ajak 100-300 grammnyi (befelé ható), a nyelv pedig 500 grammnyi (kifelé ható) erő kifejtésére képes. Így az állkapcsokra és fogakra naponta 1000-2000 alkalommal is hatást gyakorolnak a különböző irányú és nagyságú erők. E számok tükrében már nem is meglepő, hogy a hibás izomműködés hatására a fogak elmozdulnak a helyükről, és az állkapcsok növekedése, fejlődése is eltér az átlagostól.

Ismerje fel időben a tüneteket!

Súlyos nyelvlökéses nyelés szabad szemmel is jól látható, hiszen a renyhe, nagynak tűnő nyelv szinte kilóg a szájból. Nyeléskor a nyelv a fogakhoz tolódik és a fogak között kicsúszik az ajkak között. Ez a kicsúszás történhet elöl, de akár oldalt is megjelenhet a nyelv.

Természetesen, a kitolt nyelv mértéke, a nyelv láthatósága különböző nagyságú lehet. Ezeknél a gyerekeknél megfigyelhető, hogy a hangok képzése nem tiszta, általában a következő hangokat torzíthatja a nyelvlökéses nyelés: s, zs, cs, sz, z, c, t, d, n, l hangoknál a nyelv hegye kicsúszik a fogak között.

Ezekre a gyerekekre általában jellemző, hogy nyitott szájjal lélegeznek, nem az orrukon keresztül veszik a levegőt. Gyakoriak a felsőlégúti megbetegedések.

Gyakran cserepes, berepedezett, piros az ajkuk.

Arc- és nyelvizomzatuk renyhébb, a szájpad-boltozatuk túlságosan keskeny és magas.

A rossz szokások fenntarthatják (pl. szájlégzés, ujjszopás, cumizás, ajakszopás, fogcsikorgatás, fogszorítás, rongyi-, köröm- és ceruzarágás stb.), megerősíthetik a nyelvlökéses nyelést és annak következményeit.

Ha minél előbb észrevesszük a  nyelvlökéses nyelés tüneteit, annál nagyobb eséllyel előzhetjük meg a következményesen kialakuló fogazati rendellenességeket.

Ha a felsorolt tünetek közül néhányat felfedezett gyermekénél,valószínűsíthető a nyelvlökéses nyelés jelenléte. Biztos választ azonban csak logopédus szakembertől kaphat!

Mi lesz a következménye, ha nem foglalkozik a problémával?

  • az arc és a fogívek fejlődése eltér a szabályostól( bamba tekintet, megnyúlt arc)
  • harapási rendellenességek (nyitott harapás, túl-, kereszt-, bulldog-, élharapás)
  • aránytalan a felső és az alsó állkapocs egymáshoz való viszonya pl.: kisebb-nagyobb, szélesebb-keskenyebb, előrébb-hátrább
  • fogazati eltérések (kifelé dől, befelé dől, elfordul)
  • gyakran lassúbb evés, illetve rágás közben sok felesleges túlmozgás látható az ajkak körül pl.: az egyén beszívogatja, beharapdálja az ajkát vagy nehezen iszik pohárból, üvegből.
  • beszédhibák (pöszeség: interdentális – a nyelv a két fogsor között, addentális – a nyelv a foggal érintkezik, laterális – a nyelv oldal irányba mozdul, valamint orrhangzós beszéd) alakulhatnak ki.
  • fejfájás, migrén (az eltorzult koponyacsontok nyomhatják az idegeket)
  • reflux: helytelen nyelés miatt sok levegőt nyel
  • korai fogvesztés (a nyelv kilökdösi a fogakat)
  • Ínygyulladás: a meglazult fogak alá könnyen bejutnak a kórokozók
  • Ínysorvadás
  • A fogszabályozás hatására nem vagy alig alakul a fogazat (főként a végső stádiumban vehető észre, az elején kevésbé)!
  • A már szabályozott fogazat visszarendeződik a szabályozás előtti állapotba!

Nyelvlökéses nyelés során a nyelv a fogakra nyomóerőt fejt ki, a nyelv előre nyomja a fogakat, ezzel maradandó fogazati elváltozásokat okoz.

 nyelvlokeses-nyeles.jpg2008_01_11_-2-300x225.jpgnyelvlokeses-nyeles-oldalrol-150x150.jpg


 Mi a legrosszabb dolog, ami megtörténhet?

Az elhanyagolt vagy észre nem vett nyelvlökéses nyelés az évtizedek során olyan mértékű elváltozást is okozhat, ami sebészeti beavatkozást igényel. A helytelen nyelés következtében az állkapocs csontok olyan mértékben elmozdulhatnak, hogy pusztán a  fogszabályozás nem elegendő a deformitások kezeléséhez.

A nem kezelt állcsont problémák előbb-utóbb a fogak elvesztéséhez, fogágybetegséghez vezetnek. Az állkapocs izület helytelen kapcsolódását jelzi, ha rágáskor kattogást észlelünk az izület területén.

Mi a megoldás?

Ha gyermekén vagy saját magán a felsorolt tüneteket észleli, akkor minél előbb keressen fel egy logopédust, aki problémáját szakértelemmel, hatékonyan kezeli.

Ne halogassa sokáig!

Hívjon most!

Abonyi Krisztina: 20-564-6323

 

Címkék: logopédia fogorvos interdentális szigmatizmus nyelvlökéses nyelés fogazati rendellenesség

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://logopedus-fejleszto.blog.hu/api/trackback/id/tr6712174076

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása